8 volně prodejných léků, které jsou nebezpečné pro společné užívání

Dávejte pozor, jaké léky užíváte společně. | iStock.com

Ať už jste nachlazení, trpíte bolestmi hlavy, které ohrožují vaši produktivitu v práci, nebo pociťujete bolest svalů z posledního intenzivního sezení v tělocvičně, je tu – proti lékům na jakoukoli představitelnou bolest, bolest a drobné nemoci. Krása nákupu těchto léků spočívá v tom, že můžete svou nemoc rychle napravit za relativně levnou cenu a nepotřebujete žádné lékaře, aby vám poskytli scénář ke schválení.

Existuje jeden problém s uličkou v obchodě s drogami ve vašem obchodě s potravinami – většina z nás si však neuvědomuje, jak silné mohou být tyto volně prodejné léky, a proto si myslíme, že je v pořádku kombinovat dvě, tři nebo čtyři různé pilulky k léčbě různá onemocnění. I když si většina z nás přečte správné dávkování na zadní straně krabičky, často se nepřestáváme domnívat, že náš OTC koktejl může být zdraví škodlivý.

Možná si myslíte, že jde pouze o kombinace léků proti nachlazení nebo léky proti bolesti, kterých se musíte obávat, ale pokud jste se ještě nepodívali na všechna onemocnění, která můžete léčit pomocí OTC léků, pak je důležité si to uvědomit. Některé z těchto léků jsou nebezpečné společně, protože mohou způsobit nadměrnou ospalost nebo dokonce nadbytek serotoninu v těle. Pokud se cítíte špatně, vyhněte se těmto čtyřem OTC kombinacím, které by vám mohly ublížit.

Tylenol a DayQuil

Tylenol a DayQuil jsou nebezpečná směs. | Scott Olson / Getty Images

Když vás první příznaky nachlazení nebo chřipky silně zasáhnou, má smysl gravitovat směrem k DayQuil pro vaše příznaky nemoci, zatímco přidáte pilulku nebo dvě tylenol k léčbě jakékoli bolesti. Možná si myslíte, že toto kombo bez předpisu nezpůsobí velké škody, zejména proto, že oba obsahují stejnou účinnou látku, acetaminofen, pro léčbu vaší nemoci. Pokud jste někdy užívali toto kombo společně, pak je čas přestat, protože to může mít za následek vážné poškození jater.

Podle Bezpečné léčby Americká asociace pro studium jaterních chorob zjistila, že hlavní příčinou akutního selhání jater v USA bylo předávkování acetaminofenem. Možná užíváte jen jednu dávku každého OTC medu, ale pokud budete kombinovat více než doporučenou dávku acetaminofenu, když se tyto léky kombinují, můžete se připravit na trvalé poškození jater. Vždy si přečtěte štítky – mnoho léků proti bolesti a léků proti nachlazení a chřipce obsahuje acetaminofen, takže je nanejvýš důležité vědět, kolik toho užíváte. A vždy pamatujte, že děti mladší 12 let vyžadují mnohem nižší dávky.

Aspirin a Aleve

Aspirin a Aleve by nikdy neměli být užívány společně. | iStock.com

Aspirin i Aleve jsou si podobné – jsou to nesteroidní protizánětlivé léky, které léčí menší bolesti, otoky a otoky, takže si možná říkáte, proč byste je někdy užívali společně První místo. Pro ty, kteří jsou ohroženi srdečními chorobami a krevními sraženinami, může lékař doporučit léčbu aspirinem, který každý den užívá nízkou dávku aspirinu, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin a infarktu, říká klinika Mayo. Pokud jste zvyklí užívat aspirin každé ráno (i v nízkých dávkách), pak pokud máte bolesti svalů, bolesti zubů nebo menstruační křeče, můžete nevědomky později sáhnout po Aleve.

News-Medical vysvětluje, že ti, kteří kombinují naproxen, aktivní složku nalezenou v Aleve, a aspirin, jsou vystaveni zvýšenému riziku komplikací spojených s jejich gastrointestinálním traktem. Pokud užíváte tyto dva léky společně, můžete mít zvýšené riziko vředů, perforací a gastrointestinálního krvácení. U uživatelů produktů naproxenu a aspirinu byla dvakrát větší pravděpodobnost, že se u nich objeví problémy s trávením a žaludkem, než u těch, kteří užívali samotný naproxen. Vždy si přečtěte štítky, zejména pokud aspirin užíváte každý den, abyste předešli zdravotním rizikům.

Benadryl a Unisom OTC

Benadryl a Unisom vám mohou způsobit nadměrné ospalosti, pokud se vezmou dohromady. | iStock.com

Pro ty, kteří mají sezónní alergie, může být Benadryl skutečným záchrancem. Benadryl je antihistaminikum, takže blokuje účinky histaminu, přirozeně se vyskytující chemické látky v těle, která se uvolňuje při kontaktu s úrazem nebo alergiemi. Proto je Benadryl tak účinný v boji proti kýchání, rýmě, bolestem hlavy, podráždění očí a dalším běžným příznakům alergie.Pro ty, kteří mají nespavost a potřebují spánek, je tu Unisom OTC, který jim pomůže dobře si odpočinout. A bohužel u některých lidí se nespavost a alergie vyskytují současně, a proto je obzvláště důležité si uvědomit, že užívání jakéhokoli antihistaminika a spánkové pomůcky může způsobit potíže pro vaše zdraví.

Spotřebitel varuje uživatele obou z těchto léků si nemusí uvědomit, že sdílejí stejnou účinnou látku – difenhydramin. Tato složka vás ospalí, ať už si ji vezmete od Benadrylu nebo Unisomu, takže když užíváte tyto dva léky společně, pravděpodobně se budete cítit nadměrně ospalí a spíte mnohem déle, než jste předpokládali. Nejlepší je užívat jednu z těchto drog nad druhou a nikdy je nemíchat.

SAMe a Mucinex DM

SAMe a Mucinex DM vám mohou při kombinaci poskytnout příliš mnoho serotoninu. | Sean Gallup / Getty Images

Pokud hledáte posilovač nálady, ale nechcete užívat antidepresiva na předpis, můžete hledat SAMe, doplněk stravy, který zvyšuje hladinu serotoninu v mozku. . WebMD vysvětluje, že SAMe je molekula, která se ve vašem těle tvoří přirozeně, ale také se vyrábí v laboratořích a distribuuje se jako doplněk, který si můžete zakoupit bez lékařského předpisu. Některé ženy dokonce zjistí, že SAMe jim pomáhá s příznaky PMS. Pokud užíváte přípravek Mucinex DM jako lék proti kašli, který si vyberete, a současně užíváte posilovače serotoninu, jako je SAMe, můžete svému tělu způsobit těžkou službu.

Přípravky na zlepšení nálady, jako je SAMe, a některé léky na prodej a léky proti chřipce, jako je Mucinex DM, zvyšují hladinu serotoninu, ale když se vezmou společně, mohou zvýšit hladinu serotoninu na nezdravou míru. Klinika Mayo vysvětluje, že nadměrné množství serotoninu může způsobit serotoninový syndrom, který může mít za následek mírné až závažné příznaky. Mírné příznaky zahrnují průjem a třes, a závažnější příznaky zahrnují horečku nebo dokonce záchvaty. Pokud nebudou tyto závažnější příznaky léčeny, mohou být smrtelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *